Centrum Zdrowia Psychicznego REVIT

Centrum Zdrowia Psychicznego Revit Białystok, bezpłatne wsparcie psychologiczne przez całą dobę

Ciężki kryzys psychologiczny – co zrobić?

W obecnych czasach kryzys psychologiczny może dotknąć każdego z nas. Jednak co zrobić, gdy nasi bliscy lub my doświadczymy ciężkiego kryzysu?
Udostępnij artykuł

Wielu ludzi doświadcza poważnych kryzysów psychicznych. W sytuacjach takich jak choroba, utrata zatrudnienia, pandemia czy wojna, stres może prowadzić do wystąpienia zaburzeń psychicznych – wyjaśnia Piotr Kononiuk, lekarz psychiatra i koordynator Zespołu Leczenia Środowiskowego w Centrum Zdrowia Psychicznego Revit w Białymstoku.

 

Obecnie psychiatria środowiskowa jest uważana za najlepsze podejście do rozwiązania problemów zdrowia psychicznego. Głównym założeniem tego podejścia jest leczenie osoby doświadczającej kryzysu, o ile to możliwe, w otoczeniu rodzinnym, a nie w szpitalu. Cierpienie wynikające z depresji, otępienia, schizofrenii, choroby afektywnej czy myśli samobójczych powoduje znaczną niezdolność, niemoc oraz zakłóca relacje z bliskimi i społeczeństwem. Od 1 stycznia bieżącego roku w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego Revit funkcjonuje Zespół Leczenia Środowiskowego, który oferuje terapię i opiekę domową, co umożliwia szybki, dostępny sposób leczenia bez konieczności hospitalizacji, jednocześnie angażując pomoc rodziny. Głównym sposobem kontaktu są wizyty domowe. Aby skorzystać z usług ZLŚ, nie jest wymagane skierowanie. Zespół składa się z psychiatrów, terapeutów środowiskowych, psychologów, asystentów zdrowienia oraz pracowników socjalnych.

Centrum Zdrowia Psychicznego Revit nie ogranicza się tylko do leczenia farmakologicznego – stosuje holistyczne podejście do pacjenta. Specjaliści zajmujący się opieką nad osobami przewlekle chorymi psychicznie mają wiedzę z zakresu farmakoterapii, psychoterapii, terapii rodzinnej, rehabilitacji psychospołecznej i zawodowej. Pracownicy w różnorodny i zintegrowany sposób wspierają swoich podopiecznych – podkreśla Piotr Kononiuk.

Zespół Leczenia Środowiskowego zapewnia opiekę zdrowotną pacjentom (w miejscu ich zamieszkania), którzy mają trudności w codziennym funkcjonowaniu i nie mogą osobiście stawić się w placówce. Dla osoby chorującej istotne jest pozostanie w otoczeniu rodzinnym, które daje poczucie bezpieczeństwa. Umożliwia to również w wielu przypadkach łączenie terapii z pracą czy nauką, co byłoby nierealne w przypadku hospitalizacji. Zespół współpracuje z podstawową opieką zdrowotną oraz instytucjami zajmującymi się pomocą społeczną podczas świadczenia usług. Aby skorzystać z pomocy ZLŚ, osoba potrzebująca musi wyrazić świadomą zgodę na leczenie.

Należy najpierw skontaktować się z naszym Punktem Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym (PZ-K), mieszczącym się pod adresem ul. Swobodna 38/8 w Białymstoku. Można to zrobić osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem kogoś bliskiego. W PZ-K pacjenta przyjmie psycholog, psychiatra lub pielęgniarka psychiatryczna, którzy po przeprowadzeniu oceny potrzeb ustalą plan pomocy oraz daty jej realizacji. W przypadku pilnych sytuacji, wizyta u psychiatry jest organizowana w krótkim terminie. Opcje pomocy obejmują psychoterapię indywidualną lub grupową, pobyt na oddziale dziennym, a także szeroko rozumiane leczenie środowiskowe, oparte na wizytach terapeutycznych u pacjenta i pracy z nim oraz jego rodziną – wyjaśnia Piotr Kononiuk.


ZLŚ często zajmuje się pacjentami cierpiącymi na przewlekłe schorzenia, takie jak schizofrenia, zaburzenia afektywne (depresja, choroba dwubiegunowa, mania) czy zaburzenia lękowe. Udziela również wsparcia osobom w kryzysie, które nie są w stanie skorzystać z leczenia w poradni CZP lub Oddziale Dziennym Psychiatrycznym. Dodatkowo, pomoc obejmuje rodziny chorych, co przyczynia się do przyspieszenia procesu zdrowienia pacjentów.

W ZLŚ zatrudniony jest również tzw. asystent zdrowienia, czyli osoba, która sama doświadczyła poważnego i głębokiego kryzysu psychicznego. Asystent towarzyszy pacjentowi podczas leczenia, wspierając go i dzieląc się własnymi doświadczeniami, co dowodzi, że możliwe jest wyjście z każdego kryzysu i powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Wspierając podopiecznych, korzystam z własnych doświadczeń. Oferuję im wsparcie, rozmawiając z nimi, aktywizując, dodając otuchy i wpajając nadzieję na lepsze dni. Wiem z własnego doświadczenia, że z każdego kryzysu można się podnieść. Wystarczy pozwolić sobie na czas i akceptację, a następny dzień przyniesie nową szansę na zmianę na lepsze. Moje działania uzupełniają wysiłki innych specjalistów w zespole. Wspólnie tworzymy układ, w którym każdy element ma swoje miejsce i istotną rolę do spełnienia – mówi pani Ewelina, asystent zdrowienia z ZLŚ CZP Revit.

*fot. Marzena Bęcłowicz

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz otrzymywać od nas sprawdzone informacje na temat zdrowia psychicznego oraz naszych usługach i pracy, koniecznie zapisz się na nasz newsletter.

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz otrzymywać od nas sprawdzone informacje na temat zdrowia psychicznego, koniecznie zapisz się na nasz newsletter!

Chcesz umówić wizytę?

Obecnie nie prowadzimy rejestracji online.
W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt telefoniczny, mailowy lub wizytę w naszym oddziale.

Adres

Swobodna 38 Białystok

E-mail

pzk@psychiatria.bialystok.pl

Numery telefonu

+48 536 452 030
+48 536 475 569