Zespół Leczenia Środowiskowego
Zespół Leczenia Środowiskowego
Od 1 stycznia bieżącego roku w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego Revit funkcjonuje Zespół Leczenia Środowiskowego, który oferuje terapię i opiekę domową, co umożliwia szybki, dostępny sposób leczenia bez konieczności hospitalizacji, jednocześnie angażując pomoc rodziny. Głównym sposobem kontaktu są wizyty domowe. Aby skorzystać z usług ZLŚ, nie jest wymagane skierowanie. Zespół składa się z psychiatrów, terapeutów środowiskowych, psychologów, asystentów zdrowienia oraz pracowników socjalnych.
Centrum Zdrowia Psychicznego Revit nie ogranicza się tylko do leczenia farmakologicznego – stosuje holistyczne podejście do pacjenta. Specjaliści zajmujący się opieką nad osobami przewlekle chorymi psychicznie mają wiedzę z zakresu farmakoterapii, psychoterapii, terapii rodzinnej, rehabilitacji psychospołecznej i zawodowej. Pracownicy w różnorodny i zintegrowany sposób wspierają swoich podopiecznych.
Zespół Leczenia Środowiskowego zapewnia opiekę zdrowotną pacjentom (w miejscu ich zamieszkania), którzy mają trudności w codziennym funkcjonowaniu i nie mogą osobiście stawić się w placówce. Dla osoby chorującej istotne jest pozostanie w otoczeniu rodzinnym, które daje poczucie bezpieczeństwa. Umożliwia to również w wielu przypadkach łączenie terapii z pracą czy nauką, co byłoby nierealne w przypadku hospitalizacji. Zespół współpracuje z podstawową opieką zdrowotną oraz instytucjami zajmującymi się pomocą społeczną podczas świadczenia usług. Aby skorzystać z pomocy ZLŚ, osoba potrzebująca musi wyrazić świadomą zgodę na leczenie.
Należy najpierw skontaktować się z naszym Punktem Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym (PZ-K), mieszczącym się pod adresem ul. Swobodna 38/8 w Białymstoku. Można to zrobić osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem kogoś bliskiego. W PZ-K pacjenta przyjmie psycholog, psychiatra lub pielęgniarka psychiatryczna, którzy po przeprowadzeniu oceny potrzeb ustalą plan pomocy oraz daty jej realizacji. W przypadku pilnych sytuacji, wizyta u psychiatry jest organizowana w krótkim terminie. Opcje pomocy obejmują psychoterapię indywidualną lub grupową, pobyt na oddziale dziennym, a także szeroko rozumiane leczenie środowiskowe, oparte na wizytach terapeutycznych u pacjenta i pracy z nim oraz jego rodziną.
ZLŚ często zajmuje się pacjentami cierpiącymi na przewlekłe schorzenia, takie jak schizofrenia, zaburzenia afektywne (depresja, choroba dwubiegunowa, mania) czy zaburzenia lękowe. Udziela również wsparcia osobom w kryzysie, które nie są w stanie skorzystać z leczenia w poradni CZP lub Oddziale Dziennym Psychiatrycznym. Dodatkowo, pomoc obejmuje rodziny chorych, co przyczynia się do przyspieszenia procesu zdrowienia pacjentów.
W ZLŚ zatrudniony jest również tzw. asystent zdrowienia, czyli osoba, która sama doświadczyła poważnego i głębokiego kryzysu psychicznego. Asystent towarzyszy pacjentowi podczas leczenia, wspierając go i dzieląc się własnymi doświadczeniami, co dowodzi, że możliwe jest wyjście z każdego kryzysu i powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Wspierając podopiecznych, korzystam z własnych doświadczeń. Oferuję im wsparcie, rozmawiając z nimi, aktywizując, dodając otuchy i wpajając nadzieję na lepsze dni. Wiem z własnego doświadczenia, że z każdego kryzysu można się podnieść. Wystarczy pozwolić sobie na czas i akceptację, a następny dzień przyniesie nową szansę na zmianę na lepsze. Moje działania uzupełniają wysiłki innych specjalistów w zespole. Wspólnie tworzymy układ, w którym każdy element ma swoje miejsce i istotną rolę do spełnienia.
W ramach Zespołu Leczenia Środowiskowego zapewniamy:
- Wizyty lekarza psychiatry,
- Porady diagnostyczne, terapeutyczne i kontrolne,
- Leczenie farmakologiczne i psychoterapeutyczne,
- Wsparcie terapeutów środowiskowych, pracowników socjalnych oraz asystentów
zdrowienia.
Zespół Leczenia Środowiskowego
ul. Dworska 7a/3, 15-756 Białystok
666 607 211
zls@psychiatria.bialystok.pl